Koçluk

 

KOÇLUK NEDİR?

Koçluk, insanları gerçekten derin düşündürerek kendi farkındalıklarını ya da kendi potansiyellerini ortaya çıkarmayı sağlayan sistemler bütünüdür.

Koç ise kişinin yaşamında birlikte yürüdüğü bir yol arkadaşı ve bununla birlikte koçluk, yaşamın içinde, kişinin kendi adına, yaşamına, kendine ve gelişimine dışarıdan bir gözle bakabilme sürecidir.

KOÇLUK NE DEĞİLDİR?

Koçluk ; tavsiye alınan yada yol gösterilen bir anlamla ilişkilendirilir. Koçluk mentörlük değildir. Koç ; yönlendirme yapmaz, yol göstermez, tavsiye vermez. Koçlukta  inancımız ,danışan bir eliyle sorunu ile gelirken diğer elinde çözümü tutar. Danışanın kendi çözümünü keşfetmesi için koç olarak ; etkin dinlemeyi, güçlü ve içselleştiren soruları ve araçları kullanarak süreçte birlikte ilerlemektir.


“PROFESYONEL KOÇ” KİMDİR?

Profesyonel koç, en az 128 saatlik, ICF akredite bir eğitim programından geçmiş, o programın tüm gereklerini tamamlamış, en az 100 saat profesyonel pratik deneyimi olan ve bununla birlikte kendi üzerinde ciddi bir şekilde çalışan, sürekli eğitimlerle kendini destekleyen, koçluk yaptığı alanda kendini geliştiren, koçluk prensiplerini yaşam prensipleri haline getirmiş kişidir.
Koç, bütün bunları yaparken koçluk yaptığı kişiyi, nötr, tamamen yargısız biçimde, çok iyi dinleyerek, onun ulaşmak istediği sonuçlara ulaşmasını destekleyecek yöntemler konusundaki yetkinliği ile o yöntemleri kullanabilen ve kişiye ait özel bilgiyi ömür boyu gizli tutabilen eşlikçidir. Koçun, koçluk konusundaki sürekli gelişen bilgi ve deneyiminin dışında, koçluk yaptığı kişi/lerin konu meslek ya da gündemleri hakkında uzmanlığının olması gerekmez.


Sizin için en iyi olan öğrenme ve gelişim düzeyini yakalamak için, güvenli ve rahat bir ortam kurmayı garanti ediyoruz. Mesleki uygulama standartlarını ve ahlak kurallarını belirleyen profesyonel bir kurum olan Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (ICF)  üyesi olarak ICF Etik Kuralları, hepimiz için bağlayıcı olup, gizlilik adına özel bir taahhüt sunar. Lütfen ICF Etik Kuralları ve Uygulama Standartları’nı inceleyiniz.

Pratikte, farklı türde koçluklar arasındaki sınırlar kesin olarak belirlenmemiştir ve herhangi bir koçluk çalışması, zaman içinde birden fazla “türün” özelliklerini sergileyebilir. Kişilerin yaşamında +1 daha geliştirmek ve dönüştürmek istediği her alanda Koçluk yapılır.